Nyelvhasználati vizsgálat

Háttérinformáció

Ma már közhelynek számít az a tudományosan is bizonyított tény, hogy az emberek bizonyos körülmények között nem azt mondják, amit gondolnak, vagy ami a fejükben él. Ennek egyik oka az lehet, hogy nem akarnak igazat mondani, a másik pedig, hogy nem tudnak igazat mondani. Ha például egy kislány megkérdezi az apukáját, hogy szereti-e a brokkolit, könnyen lehet, hogy az apuka azt állítja, igen, pedig valójában nem is szereti az egyébként igen egészséges zöld növényt. Lehetséges, hogy az apuka azért "tagadja le", hogy nem szereti a brokkolit, mert kínos lenne számára bevallani az igazságot (hiszen szeretné, ha a gyermeke megenné az egészséges zöldséget), de az is lehet, hogy a kérdés hirtelensége miatt az apuka egyszerűen csak nem tudja végiggondolni a választ, és "hazudik", mert valóban azt hiszi, hogy ő alapvetően szereti a brokkolit. Az Implicit Asszociációs Teszt lehetővé teszi az ilyen rejtett tartalmak, tehát az eltitkolt vagy nem tudatosított (implicit) vélekedések felfedését. Az IAT az olyan implicit attitűdöket és hiedelmeket méri, melyeket az emberek nem akarnak vagy nem tudnak elmondani. Ezzel a módszerrel például megmutatható, hogy az apuka valóban szereti-e a brokkolit, és az is, ha valaki jobban szeret egy adott mondattípust/mondatszerkezetet egy másiknál.

Kedves Résztvevő!

Egy nyelvészeti kutatáshoz kérjük a segítségét. A vizsgálat két feladatból áll. Az első egy IAT teszt, mely segítségével azt vizsgáljuk, hogy két mondattípus közül ("Lehet, hogy szerzek én is." vagy "Lehet, szerzek én is.") Önnek melyik tetszik inkább, melyiket hallja szívesen. Erről a feladat elvégzése után visszajelzést adunk. A teszt második részében demográfiai kérdések következnek. Az itt kért adatok az eredmények értékeléséhez szükségesek, csak kutatási célokra használjuk fel őket. Kérjük, adjon választ az összes feltett kérdésre. A válaszadás névtelen, de a teszt végén, ha kívánja, megadhatja az emailcímét, és üzenetet hagyhat.

Fontos jogi információ:

Az Ön által elvégzett IAT teszt eredményének visszajelzésében elolvashatja, hogy (esetleg nem is tudatosított módon) melyik vizsgált mondattípus tetszik Önnek jobban. Ez a visszajelzés a következő egyetemek IAT-vel végzett kutatási eredményein alapul: University of Washington, University of Virginia, Harvard University, Yale University. Ennek ellenére sem ezeken az egyetemeken, sem pedig azokon a kutatókon, akik a jelen vizsgálatot végzik, nem kérhető számon a visszajelzésben foglaltak igazságtartalma, bizonyossága. Ha nem áll készen arra, hogy szembesüljön azzal az információval, amit a visszajelzésben adunk, és amelyet esetleg kifogásolhatónak tarthat, akkor ne folytassa a tesztet. A Start gombra kattintva Ön beleegyezik, hogy adatait kutatási célra felhasználhassuk, valamint elfogadja az alábbi állítást: "Tisztában vagyok azzal a lehetőséggel, hogy az IAT teszteredményem értelmezésével szembesülve nem feltétlenül értek azzal egyet."

Köszönjük a segítségét - az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársai

A folytatáshoz csatlakoztasson egy fejhallgatót és nyomja meg a Start gombot!

Előfordulhat, hogy a Start gombra kattintva egy felugró ablakban a Böngésző megpróbálja lementeni az Inquisit.jnlp fájlt. Ez a fájl szükséges a teszt futtatásához. Kérjük, töltse le, majd kétszer rákattintva futtassa azt. A teszt kitöltése után törölje a fájlt számítógépéről.

Csak egyszer végezze el a tesztet!

Inquisit 3